REZERVÁCIA

    • Rezervačný zoznam je prázdny

    Rezervácia izby

    Počet osôb
    Check In
    Check Out

    Dobšinská ľadová jaskyňa

    Dopšinská ľadová jaskyňa

     

    Dopšinská ľadová jaskyňa - zázrak prírody a histórie

     

    Keď sa vydáte na výlet do Slovenského raja, nezabudnite navštíviť jednu z jeho najväčších perál - dopšinskú ľadovú jaskyňu. Tento podzemný úkaz vás ohromí svojou krásou, rozmanitosťou a veľkosťou. Pozrite sa na jej biele a modré ľadové stĺpy, ktoré sa týčia zo zeme a stropu. Obdivujte jej ľadové kaskády, záclony a jazierka, ktoré sa lesknú v svetle. Cíťte chlad a vlhkosť vzduchu, ktorý je konštantne pod nulou. Počujte ticho a pokoj atmosféry.

     

    Dopšinská ľadová jaskyňa sa nachádza na severnom svahu vápencového vrchu Duča, vo výške 970 m n. m. Je to približne 130 m nad hladinou rieky Hnilca, ktorá ju aj vytvorila svojou mechanickou a chemickou činnosťou. Vchod do jaskyne bol známy už dávno ako „Studená diera“, pretože odtiaľ unikal studený vzduch. Jaskyňa bola objavená v roku 1870 Eugenom Ruffínyim a jeho priateľmi a už o rok neskôr bola sprístupnená verejnosti. V roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená. V roku 2000 bola zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

     

    Jaskyňa má celkovú dĺžku 1 483 m, z čoho je pre návštevníkov otvorených 515 m. Prehliadka trvá približne 30 minút a počas nej sa prejdete po drevených schodoch a chodníkoch cez rôzne priestory jaskyne. Uvidíte Veľkú sieň, ktorá je najväčším zaľadneným priestorom v jaskyni s objemom 110 132 m3 a plochou 9 772 m2. Tu sa nachádza aj najväčší ľadovec s hrúbkou viac ako 25 m. Uvidíte aj Malú sieň, kde sa nachádza najvyšší ľadový stĺp s výškou 9,4 m. Uvidíte aj Ruffínyho sieň, kde sa konali prvé letné korčuľovania a koncerty. Uvidíte aj Dóm srdca, kde sa nachádza srdcovitý ľadový útvar. A nakoniec uvidíte aj Novú sieň, ktorá bola objavená až v roku 1953.

     

    Dopšinská ľadová jaskyňa je zázrakom prírody a histórie, ktorý stojí za návštevu. Je to miesto, kde sa spája krása, umenie a veda, kde sa cítite úžasne a zvedavo. Je to miesto, ktoré vás očarí svojou atmosférou a výzdobou.