REZERVÁCIA

    • Rezervačný zoznam je prázdny

    Rezervácia izby

    Počet osôb
    Check In
    Check Out

    Chmarošský viadukt

    chmarossky viadukt

     

    Chminiansky viadukt - skvost techniky a prírody

     

    Keď sa vydáte na výlet do Horehronskej kotliny, nezabudnite navštíviť jeden z najkrajších a najzaujímavejších mostov na Slovensku - chminiansky viadukt. Tento tehlový železničný most je svedkom histórie, umenia a vedy, ktoré sa spájajú v harmónii s okolitou prírodou. Pozrite sa na jeho majestátne oblúky, ktoré sa týčia nad zelenou dolinou a obklopujú ich lesy a hory. Počujte šumiaci potok Zubrovica, ktorý tečie pod mostom a spája sa s riekou Hron. Cíťte vôňu čerstvého vzduchu a pokoj atmosféry.

     

    Chminiansky viadukt je súčasťou železničnej trate Červená Skala - Margecany, ktorá bola postavená v 30. rokoch 20. storočia ako strategické spojenie medzi Gemerom a Spišom. Trať je známa aj ako Telgártska slučka, pretože prekonáva veľké prevýšenie pomocou špirálového tunela, Telgártskeho viaduktu a chminianskeho viaduktu. Tieto stavby sú považované za unikátne technické diela, ktoré vyžadovali veľkú zručnosť a odvahu inžinierov a robotníkov.

     

    Chminiansky viadukt je dlhý 113,6 m a vysoký 18 m. Je tvorený deviatimi oblúkmi s rozpätím 10 m. Je to historicky prvá členená oblúková konštrukcia na Slovensku, ktorá bola použitá pre železničný most. Jeho stavba trvala tri roky (1931 - 1934) a stála 2 milióny korún. Pri jeho výstavbe sa použilo 1 200 ton tehál, 600 ton cementu, 400 ton piesku a 300 ton štrku.

     

    Chminiansky viadukt je nielen technickou pamiatkou, ale aj kultúrnou a prírodnou atrakciou. Je obľúbeným cieľom turistov, fotografov a filmárov, ktorí oceňujú jeho krásu a atmosféru. Okrem toho je aj svedkom histórie, keďže sa tu odohrali viaceré udalosti počas druhej svetovej vojny i povstania.

     

    Ak chcete navštíviť chminiansky viadukt, môžete tak urobiť autom, vlakom alebo pešo. Nachádza sa neďaleko obce Telgárt, ktorá je známa aj ako najvyššie položená horehronská obec a miesto prameňa rieky Hron. Z Telgártu sa môžete vybrať po ceste smerom na Vernár a zastaviť sa pri smerovníku, ktorý vás navedie k mostu. Odtiaľ je to len pár minút pešo po cestičke cez lúku. Môžete sa tiež prejsť po železničnej trati a obdivovať nielen chminiansky viadukt, ale aj Telgártsky tunel a Telgártsky viadukt.

     

    Chminiansky viadukt je skvostom techniky a prírody, ktorý stojí za návštevu. Je to miesto, kde sa spája história, umenie a veda, kde sa cítite slobodne a pokojne. Je to miesto, ktoré vás očarí svojou krásou a atmosférou.