REZERVÁCIA

    • Rezervačný zoznam je prázdny

    Rezervácia izby

    Počet osôb
    Check In
    Check Out

    Cyklotrasy Kraľová hola

    Ciklotrasy okolo kráľovej holi - zážitok pre telo i dušu

     

    Ak máte radi vysokohorskú cyklistiku, nezmeškajte príležitosť vybrať sa na ciklotrasu na kráľovu hoľu. Tento vrchol Nízkych Tatier je najvyšším bodom, kam sa môžete dostať na bicykli v strednej Európe. Čaká vás náročné stúpanie, ale aj úžasná odmena v podobe panoramatických výhľadov na Spiš, Liptov, Horehronie, Vysoké Tatry a Muránsku planinu.

     

    Existuje niekoľko možností, ako sa dostať na kráľovu hoľu na bicykli. Najpopulárnejšia je cesta zo Šumiaca (887 m n. m.), ktorá vedie po zelenej cyklotrase č. 5576 štrkovou cestou na Predné sedlo (1 360 m n. m.), kde sa napojíte na žltú cyklotrasu č. 8591, ktorou stúpate po asfaltovej ceste až na vrchol (1 946 m n. m.). Celková dĺžka trasy je 24 km a prevýšenie je 1 050 m.

     

    Inou možnosťou je cesta z Telgártu (830 m n. m.), ktorá vedie po modrej cyklotrase č. 5575 asfaltovou cestou cez Telgártsku slučku a Telgártsky viadukt až na rázcestie Havrania (1 100 m n. m.), kde sa napojíte na žltú cyklotrasu č. 8591 a pokračujete rovnako ako zo Šumiaca. Celková dĺžka trasy je 26 km a prevýšenie je 1 100 m.

     

    Ak chcete zažiť dlhší a zaujímavejší výlet, môžete sa vydať z Vernára (840 m n. m.), ktorý vedie po modrej cyklotrase č. 5575 asfaltovou cestou cez Vernársku dolinu a Vernársky viadukt až na rázcestie Havrania (1 100 m n. m.), kde sa napojíte na žltú cyklotrasu č. 8591 a pokračujete rovnako ako zo Šumiaca. Celková dĺžka trasy je 36 km a prevýšenie je 1 100 m.

     

    Ak si chcete užiť ešte dlhší a pestrejší výlet, môžete sa vydať zo Spišského Bystrého (700 m n. m.), ktoré vedie po červenej cyklotrase č. 5574 asfaltovou cestou cez Spišskú Maguru a Martalúzku až na rázcestie Havrania (1 100 m n. m.), kde sa napojíte na žltú cyklotrasu č. 8591 a pokračujete rovnako ako zo Šumiaca. Celková dĺžka trasy je 46 km a prevýšenie je 1 250 m.

     

    Na vrchole kráľovej holi sa nachádza vysielač a obslužná budova, kde je možné nájsť núdzové útočisko pre turistov. Odtiaľ sa môžete vrátiť po tej istej ceste, alebo pokračovať po hrebeni Nízkych Tatier smerom na Čertovicu, kde sa nachádza turistická zrubová útulňa Andrejcová. Ak si kondične netrúfate zdolať náročný vrchol kráľovej holi na klasickom bicykli, môžete vyskúšať jazdu e-bikom. Požičovňa sa nachádza priamo v obci Šumiac alebo v ďalších požičovniach v regióne.

     

    Ciklotrasy okolo kráľovej holi sú zážitkom pre telo i dušu, ktorý si zaslúži každý milovník horskej cyklistiky. Je to príležitosť prekonať svoje limity, obdivovať krásu prírody a histórie, cítiť slobodu a radosť z jazdy.